2009. július 3. (181 nappal a 2010-es év kezdete előtt):
Aláírták a 2010-es pécsi Európa Kulturális Fővárosa (EKF) program egyik kulcsberuházása, a Zsolnay Kulturális Negyed kivitelezői szerződését
2012. július 6.
"Érdemes volt három éven átívelő projektté fejleszteni az Európa Kulturális Fővárosa programot, mert így valóban értékes elemekkel gazdagodhat a magyar kultúra, és nem kell veszteségeket elszenvednünk a Medgyessy–Gyurcsány–Bajnai-kormányok nyolc éven át tartó semmittevő, súlyos áldozatokat követelő politizálása miatt" – mondta Halász János (Fidesz) kulturális államtitkár, amikor tegnap bejelentették az eredetileg 2010-es, de ehelyett – a másfél évesre nyújtott millenniumi évhez hasonlóan – meghosszabbított, 2012 végéig tartó pécsi EKF-program legnagyobb beruházását.
A baranyai megyeszékhelyet – amit ez év eleje óta, csaknem egyéves késéssel átadott autópálya köt össze a fővárossal – 2004 2005 végén jelölték ki a 2010-es Európa Kulturális Fővárosa magyar helyszínének. A városban öt éven keresztül lényegében semmilyen érdemi fejlesztés nem történt, már 2007-ben azt mondták, nem is baj, ha nem készül el minden, ám lényegében semmi nem készült el. Költeni viszont költöttek, és volt némi látszattevékenység is: csak a reklámkampányra 700 millió forintot szántak, pereskedni akartak a várost kifigurázó Kétfarkú Kutya Párttal (de végül nem tették), és, mint arról az Index 2009-ben beszámolt, évek óta jól működő fesztiválokat címkéztek fel a kulturális főváros logójával. A város az EKF kezdete előtti évet több milliárd forintos hiánnyal kezdte, tavasszal új polgármestert is választottak.
Az önkormányzat néhány héttel a 2010-es év kezdete előtt hozott határozatot, amiben kérte a magyar kormányt: kezdeményezze az egy év három évre bővítését, mert annyi idő alatt valami talán tényleg történni fog. Miután ezt Brüsszel 2010 tavaszán elfogadta – addig a városban egyetlen rendezvényt sem tartottak a biztonság kedvéért, és a helyiek szerint az előkészítetlenség miatt –, Pécs lett az első olyan európai város, amely 2010. július 1-je és 2012. december 31-e között lehet Európai Kulturális Fővárosa (Brüsszel egyben arról is döntött, hogy Magyarországon ezzel három EKF-rendezési kvótáját lőtte el, így legközelebb 30 év múlva pályázhat).
A döntés nyomán intenzív fejlesztési programok készültek Pécsen és a kulturális tárcánál is. Az már biztosnak látszik, hogy a hangversenyterem az EKF programsorozat végéig elkészül, Halász szerint, ha mást nem, a rendezvény záróprogramját ott tartják. A 2009 őszén építeni kezdett Zsolnay Kulturális Negyed sorsa azonban – az engedélyeket megtámadó civil szervezetek tiltakozásai, valamint a pénzköltés körüli uniós vizsgálatok miatt – még bizonytalan, és egyelőre a kulturális rendezvények végleges programját sem közölték. Az államtitkár ősz végére, a "szoros, de a magyar gazdaság növekedésének megindítását lehetővé tévő" költségvetés elfogadása utánra ígért konkrétumokat.