Váratlan fordulattal ért véget az elmúlt percekben az önkormányzati választások eredményhirdetése Esztergomban. Amikor ugyanis Meggyes Tamás eddigi polgármester értesült arról, hogy elbukta a választást, a bazilika elé vonult, és onnan intézett beszédet a néphez. Ebben azonnali hatállyal kimondta Esztergom kiválását a Magyar Köztársaságból, és a független Esztergomi Királyság megalapítását. "A királyi címet az átmeneti alkotmányozási időszakra magamra testálom, a királyi udvar a bazilikába költözik, ahol holnap tartjuk a koronázóünnepséget. A városállamot a felvilágosult abszolutizmus szellemében vezetem a számára legjobb irányba, gazdálkodásunkat a Szent Miklós Alapban felgyűlt vagyon biztosítja" - jelentette ki beszédében, amely jelenleg is tart.
A téren egyre nagyobb a tömeg, bár az új uralkodó szavait most már a helyi rádió és gsm-tévé is közvetíti. Tudósítónk a helyszínen nem látta Meggyes ellenzékének egyetlen meghatározó alakját sem, a városban azt beszélik, ők a városban a 2000-as évek végén szimbolikus helyszínné vált Szent István Gimnázium környékén gyülekeznek. A tömegben többen azt mondták, Meggyes lépése az elmúlt évtizedek politizálásának fényében nem meglepő. Sokan már azt is a polgármester ellenzékének gyengeségével és széthúzásával, illetve a városlakók sajátos humorérzékével magyarázták, hogy Meggyes eddig minden helyi választáson győzni tudott, annak ellenére, hogy az évek során egyre több különös ügye volt.
Ilyennek említethető röviden, a teljesség igénye nélkül, hogy metrót, később a takarékosság jegyében mozgójárdás aluljárót akart építtetni a Búbánatvölgy és a városháza között; előbbi helyen a megálló épp az ő háza előtt lett volna. A városi rendőrkapitányságot a már említett háza szomszédságába akarta telepíteni egy időben, és oda akarta terelni a Dunát is. Alkotmánymódosítást kezdeményezett, hogy egy polgármesternek annyi szavazata legyen egy képviselő-testületi ülésen, ahányszor újraválasztották, később a korlátlan számú újraszavazás, majd a polgármesteri vétójog jogintézményét akarta bevezettetni. Egy alkalommal díszpolgári címre javasolta a város valamennyi, 1970-ben született búbánatvölgyi politikus lakosát; amikor kiderült, hogy ő az egyetlen, meghatottságában sírva fakadt.
A fentiek fényében nem meglepő, hogy az általunk eddig megkérdezett esztergomiak többsége szerint az alapján, ami a városban eddig történt, a királyság intézményének bevezetése aligha jelent komoly változást. Hogy az Esztergomot holnaptól I. Tamásként vezető politikusnak mi a programja, arra később visszatérünk. Most kapcsoljuk a stúdiót, ahol Király Linda a magyar himnusz eléneklésével köszönti az új királyságot, amit Pataky Táltos Attila élőben fog megáldani. És ha sikerül a ma este eddig 74 interjút adó Kolláth Györgynek erőre kapni, az eset alkotmányjogi vonatkozásaira is kitérünk.