A 2026-os országgyűlési választások előtt három héttel szinte minden eldőlt, csak egy kérdés maradt nyitva. Éspedig az, hogy bejut-e a parlamentbe a Magyar Demokrata Fórum. Dávid Ibolya, az utolsó rendszerváltó politikai alakulat elnöke – akit a sajtóban egy ideje a kedveskedő A Matróna néven emlegetnek – a területi listák hitelesítését követően elmondta, több, mint világos, hogy az általa irányított jobbközép szövetségnek nem okozhat gondot az ötszázalékos küszöb átlépése.
A politikai elemzők többségének azonban vannak kételyeik, és ezek a legkevésbé sem alaptalanok. Az MDF mindössze tizenkét területi listát tudott állítani, ami nem garancia semmire. A párt ugyanakkor abból reményt meríthet, hogy ha nagy nehézségek árán is, de Budapesten tizenhárom jelölt összeszedte az indulásához szükséges ajánlószelvény-mennyiséget, és ez elég volt a legfontosabb területi lista felállításához.
Szintén az MDF imaginárius malmára hajtja a vizet, hogy még soha ilyen kevés párt nem indult az országgyűlési választásokon. Azokban a megyékben, amelyekben az MDF neve nem lesz ott a szavazólapokon, csak két párt száll versenybe. A nyolc éve kormányzó Jobbik, illetve a már hónapokkal ezelőtt biztos győztesnek kikiáltott Ballik pozíciói biztosak, már csak mandátumaik maximalizáláért, illetve veszteségeik minimalizálásáért küzdenek. Zuschlag János, az MSZP által 2018-ban üresen hagyott baloldali politikai erőteret okosan-taktikusan elfoglaló Ballik börtönviselt vezetője hihetetlen népszerűségre tett szert A tiszta kezek politikája programmal, így a baloldal 16 szűk esztendő után visszatérhet a hatalomba. A Jobbik most ellenzékbe kényszerül, de hogy megmarad pólusképző erőnek, az nem vita tárgya.
A Fidesz sorsa is eldőlt. Mióta a miniszterelnöki pozíciót három cikluson át, 1998-2002, illetve 2010-2018 között betöltő, ám az államfői tisztségért 2020-ban folytatott küzdelemben elbukó Orbán Viktor elvállalta az Eurázsiai Unió kormányában a sportfőbiztosi posztot, és Dusanbéba költözött, a Fidesz népszerűsége apránként egy százalék alá csökkent. Nem véletlen, hogy egyes politikusai az MDF jelöltjei között bukkantak fel.
Ezt az együttműködést egyébként az MDF legnagyobb hibái között szokás számon tartani. Az elemzők emlékeztetnek arra, hogy már 2010-ben is inkább kárt okozott A Matróna pártjának laza szövetsége a széthulló SZDSZ-szel, ahogy az sem vált hasznára, hogy 2018-ban a többszörösen bevált munkahelyteremtő, Bokros Lajos helyett Gyurcsány Ferencet, a történetírók által legendás retorikai teljesítménynek minősített 2006-os őszödi beszéd előadóját, a 2000-es évek bukott reformjainak atyját tette meg miniszterelnök-jelöltjének.
A szemleírók most sem biztosak abban, hogy a legmegfelelőbb listavezetővel vág neki A Matróna a választásoknak. Pettkó András, a politikus asszony legkitartóbb híve minden adottsággal rendelkezik ahhoz, hogy kitűnjön vetélytársai közül, joviális karaktere azonban tömegek mobilizálásához aligha elegendő. Különösen igaz ez azóta, hogy a Morvai–Vona dinasztia végrehajtotta a közbeszédben második rendszerváltásként ismert félfordulatot, idejében felismerve, hogy az egypólusú világrend fenntarthatatlan. (Szigorúan zárójelben: hiába ígérték a politikusok évtizedek óta, hogy választójogi reformot hajtanak végre, és csökkentik a képviselők számát, ez természetesen nem történt meg.) Erősebb egyéniségekre, határozottabb retorikára van szükség, figyelmeztetnek az elemzők Pettkó-ügyben, igaz, azt elismerik, a középen álló szavazókra talán éppen szelíd, nem pedig harcias üzenetek előtérbe helyezésével lehet hatni.
Dávid Ibolya mindenesetre kész megküzdeni a két nagypárttal. "Nem fognak bennünket eltaposni. Évtizedek óta próbálkoznak ezzel, de mindenki belebukott. Hol vannak ők, és hol vagyunk mi? – teszi fel rendre a kérdést a visszatérő felvetések hallatán. – 1990 óta már kilencszer megcsináltuk, most is megcsináljuk" – üzeni minden lehetséges fórumon. A Demokrácia és Dilemma Intézet – a népszerű DeDi tizenhat év alatt letarolta a politikai elemzések piacát – kutatói legutóbbi jelentésükben maguk is arra jutottak, hogy az MDF-nek van esélye. Állítják: az 5% nem elérhetetlen. A 2010-es 5,01%, a 2014-es 5,16%, a 2018-as 5,21% – a Gyurcsány Ferenc-hendikep ellenére ekkor is meglett a küszöb – és a 2022-es 5,04% után az idén is ebben a sávban mozoghat Dávid Ibolya pártjának országos eredménye.