Nyereséges lehet az idei Sziget fesztivál – mondta a közép-európai fesztiválszervezés legendája, az operatív munkától évek óta visszavonulását tervező, ám az időről időre felmerülő válságok kezelése miatt máig aktív Gerendai Károly. Pontos számokat azonban nem közölt, mondván, az erre az évre kitalált új programszerkezet, valamint az ahhoz kapcsolódó új jegy- és értékesítési struktúra, az új helyszín, a kiszámíthatatlanul ingadozó forint-euró, forint-rubel és forint-jüan árfolyam, továbbá a főváros felett a rendezvény kezdete előtti két hétben átvonult három tornádó még fel nem mért kárai miatt hiba lenne a pontosság illúziójába ringatni magunkat.
Ami biztos: idén először 3+4 napos lesz a Sziget. Mind a hét napra automatikusan csak az ottalvós hetijegyek lesznek érvényesek, amelyek vásárlói a 3+4 nap előtti 2 napon költözhetnek be a Szigetre; ők a bőrük alá ültetett gps-nyomkövetővel igazolhatják magukat, és korlátlanul mozoghatnak az egész eseményhelyszínen. Idén ugyanis, ne feledjük el, már nem a luxusparadicsommá varázsolt Óbudai-, hanem a kissé nagyobb, ám emiatt a kezdeti években jóval nehezebben belakható Szentendrei-szigeten rendezik a fesztivált (emiatt Tótfalu és Kisoroszi között hétfő nulla órától a Pintér Művek Biztonsági Tanácsadó Szolgálat munkatársai hermetikusan lezárják a szigetet; a vízjeles, hologrammos lakcímigazolvánnyal rendelkező kisorosziak ebben az időszakban ingyen használhatják a Visegrád-Budapest légpárnás gyorshajójáratot).
Visszatérve a jegyekre: a 3+4 napos fesztiválra a 399 000 forintba kerülő ottalvós jegy mellett 339 000 forintért lehet venni normál hetijegyet is. Ez jó a Bemelegítő Napra – amely idén világbéke gondolatának jegyében telik –, valamint a négynapos programra. Aki emellett részt akar venni a Bemelegítő Nap utáni Előjáték programon – amely fő műsorszámában gigantikus Kispál-, Kiscsillag-, Sziámi-, Németh Juci-, 30Y-, PUF-, Anima- és Quimby-koncertegyveleget kínál a vájtfülűeknek – , valamint a már hagyományos Nulladik Napon, az további 69 000 forintért vehet ezekre jegyet. Ha valaki csak az egyik napra menne, az 39 000 forintba kerül, és ugyanennyiért vehetünk még komplett napijegyeket is. Akik csak délelőttös jegyet vennének, azok 24 000 forintért lehetnek a Szigeten reggel 9-től délután 4-ig – bár nekik célszerű 2 előtt elhagyni a fesztivál területét, mert a 2 és fél 5 között várhatóan kijárási tilalom lesz a napkitörések miatt –, míg az éjszakás jegyek este kilenctől másnap reggel kilencig 34 000 forintba kerülnek.
Gerendai kérdésünkre elmondta: az előzetes jegyeladások az előző nyolc-tíz év azonos időszakához nem mutatnak ugyan visszaesést, sőt, az alvós jegyek száma kicsit nőtt is, ám igazából minden a napijegyesektől függ majd. A szervezők szerint a 2020-as békeévek fantasztikus eredményeit, a 700 ezrest meghaladó látogatószámot idén még aligha tudják összehozni, ám ha sikerült a tavalyi, 615 ezres szintet picit felülmúlni, akkor a fesztivál már nyereséges lehet. Egy újságírói kérdésre, miszerint ha a több mint negyven év alatt nem sikerült eljutni odáig, hogy stabilan nyereséges lehet a fesztivál, miből tudnak megélni, Gerendai annyit mondott: az év maradék 358 napjából. Elképzelhetőnek nevezte ugyanakkor, hogy a következő évtől átalakítják a programot, és 2+5 vagy 1+6 napos rendezvényt szerveznek az egyszerűsítés jegyében.
Igaz, a pénzügyi mérleget jelentősen befolyásolja az is, hogy a kilencven százalékot meghaladó mértékben mobneten történt jegyvásárlások tranzakcióit milyen időpontban írják jóvá, hiszen a forint árfolyama az elmúlt hetekben olykor napon belül is 5-10 százalékot ugrált a nemzetközi befektetői hangulat szeszélyessége miatt. Gerendai szerint biztató, hogy idén a szokottnál is többen érkeznek az új, közép-ázsiai EU-tagállamokból, ami azt jelzi, hogy a magyar hagyományokkal ötvözött európai multikulturális szórakoztatásra a nyugat felé orientálódó keleti országokban is komoly igény van.