Nagy vihart kavart az a pártvezetés részéről egyelőre még nem kommentált hír, miszerint a Magyar Demokrata Fórum országos listáját a 2022-es választásokon – ha sikerül rendezni néhány alkotmányjogi kérdést – Brúnó, a tavalyi délkelet-ázsiai cunamik idején világhírűvé lett, a romok alatt egy hét alatt tizenegy túlélőt megtaláló mentőkutya vezeti majd. Úgy tudni, a közszereplők népszerűségi listáit hatalmas fölénnyel vezető kutya – pontokban mért népszerűségi mutatója magasabb, mint az őt követő Pokorni Zoltáné és Szily Kataliné együtt – komoly esélyt kínál az MDF-nek, hogy a rendszerváltó párt a kilencedik országgyűlési választáson is bekerüljön a parlamentbe.
Politikai elemzők emlékeztetnek arra: az 1990-ben még kormányt alakító MDF sorsa a kilencvenes évek végétől vált kritikussá, ciklusról ciklusra küzdöttek azért, hogy a hazai és az európai parlamenti választásokon is önálóan elérjék a politikai életben maradást jelentő 5 százalékos szintet. A lécet eddig minden alkalommal sikerült megugraniuk, miközben a nagymúltú pártok közül a kisgazdák eltűntek a magyar politikából, a kereszténydemokraták csak a Fidesszel szorosan együttműködve tudták túlélni az elmúlt bő egy évtizedet, de még a rendszerváltás második legnagyobb pártja, az SZDSZ sem tudott folyamatosan parlamenti párt lenni, holott jobbra és balra is voltak útkeresései az elmúlt évtizedben.
Az MDF ugyanakkor, ha hajszállal is, de valahogy mindig bejutott. Az 1998-as és a 2002-es választáson még a Fidesszel közreműködve jutott be a parlamentbe – az előbbin még indított saját listát, ám 3 százalékot sem ért el –, ám 2004 óta eredményesen szerepel önállóan is. A 17 évvel ezelőtti első EP-választáson 5,33 százalékot kapott, a 2006-os országgyűlésin 5,04 százalékot.
Feltehetően a romló tendenciát látva döntött úgy az MDF vezetése, hogy a 2009-es európai parlamenti szavazásra erős húzónevekkel tuningolja fel a névsort. Így tették első helyre az ismert közgazdászt, korábbi pénzügyminisztert, az IMF igazgatótanácsának jelenlegi alelnökét, Bokros Lajost (aki a legutóbbi felmérések szerint az ötödik-hatodik legnépszerűbb magyar közszereplőt, és akit a legtöbben látnának szívesen pénzügyminiszternek a mostani, a kormány szerint csak átmenetileg válságos költségvetési helyzetben), második helyre Habsburg Györgyöt. A lépés bevált, a felmérésekben jellemzően mérhetetlen támogatottságú párt – bár tagsága és egyes vezetői komolyan ellenálltak – 5,31 százalékos eredménnyel bejutott az uniós parlamentbe.
A siker receptjét ezután könnyű volt másolni. A 2010-es, 14-es és 18-as hazai választásokon, valamint a 14-es és 19-es EP-szavazáson is hírességek, ismert és népszerű közszereplőket tudott megnyerni Dávid Ibolya, a hajlott kora ellenére is aktív pártelnök az MDF-lista élére és első helyeire. Így az elmúlt tíz évben szerepelt az MDF-es névsorban György fia sikerei nyomán Habsburg Ottó, az ismert tévés személyiségek közül Pálffy István és Stahl Judit, a showkirálynő Mónika és, még mielőtt a bölcsesség kövévé vált volna, maga Joshi Bharat is. A párt a 2019-es EP-választási kampánypénzét az utolsó fillérig arra költötte, hogy kereskedelmi tévé tehetségkutató műsorát kibérelve, a nézők sms-szavazataival válassza ki magának a legszimpatikusabb jelöltet, így lett a listavezetője az addig ismeretlen négy és féléves tiszalúcházi óvodás, Kendefalvi Brendonka. Az eredmények nem is maradtak el, volt olyan választás, amikor az 5,4 százalékot is megközelítették, de sosem esett a párt eredménye 5,1 százalék alá (holott minden külsős jelölést komoly belharcok kísérték az MDF gyakorta változó vezérkarában).
A mostani lépés azonban minden eddiginél hajmeresztőbbnek tűnik. Brúnó, akit a bulvárlapok csak csodakutyaként emlegetnek, nem ember, így egyelőre nincs sem aktív, sem passzív szavazati joga. Egyes alkotmányjogászok, köztük Kolláth György szerint ez azonban súlyos diszkrimináció, ezért úgy tudni, az MDF az alkotmánybírósághoz fordult az ügy tisztázása érdekében. Ha Brúnó választható lesz, minden bizonnyal ő vezeti majd a párt országos listáját, és ezzel ő lesz a Fórum kormányfőjelöltje is. Politológusok szerint az MDF ezzel akár 5,5 százalékot is szerezhet, ugyanakkor úgy hírlik, a jelenlegi vezetők közül többen – mások mellett Kuncze Gábor, Jánosi György és Gyenesei István – kilátásba helyezték, hogy egy ilyen döntés esetén elhagyják a pártot.